Manapság is intim témának számítanak nők körében a vizelettartási panaszok, pedig a probléma gyakoribb mint gondolnánk. Pácienseink nagy része már akkor érkezik vizsgálatra, mikor szinte már az egész életét meghatározza az inkontinencia, ehhez igazítja a napirendjét, gondolatai nagyrészt a vizelés körül forognak.
Mint sok más kórkép, itt is több szakma tud együttesen segítséget nyújtani: háziorvos, nőgyógyász, urológus, gyógytornász, dietetikus.
Leggyakrabban a medencefenéki-izomzat diszfunkciója áll a vizelettartási panaszok hátterében.
A medencefenék egy olyan izmokból és kötőszövetből álló réteg, ami a szeméremcsont és a farokcsont között feszül ki, és kétoldalt a medencecsonton rögzül. Ez a réteg támasztja főként alá a kismedencei
szerveket, valamint segíti a húgycső és végbél záró izomzatát is a záró funkcióban. Fontos szerepe van a szexualitásban is, mivel egy egészséges, tónusos medencefenék segítséget jelent az orgazmus elérésénél mindkét fél számára.
Általában konzervatív, azaz műtéti beavatkozás nélküli terápiával indítunk, aminek oroszlánrésze a gátizomtorna, mely helyesen végezve önmagában is elegendő javulást hozhat a vizelettartási panaszok bizonyos fajtáinál. Mielőtt elkezdenénk a gyógytornát, ajánlott egy szakorvosi vizsgálat, mely során célszerű kizárni egyéb kórképeket is, melyek befolyásolhatják a vizeletürítéssel/vizelettartással kapcsolatos funkciókat: pl. gyulladások, húgyúti kövesség, daganatos betegségek. A kórtörténet átbeszélésekor urológiai szakvizsgálat során kitérünk a szülések körülményeire, korábbi műtétekre, és egyéb rizikótényezőkre melyek hatással lehetnek a vizeletürítésre.
Kérdőívek és vizelési napló kitöltésével kapunk még pontosabb képet a panaszokról, ezt követően a fizikális vizsgálat része a hüvelyi manuális (tapintásos) vizsgálat fekvő és álló helyzetben is. Ultrahang vizsgálattal tájékozódunk a vesék, húgyutak állapotáról és a kivizelés utáni esetleges visszamaradt vizelet mennyiségét is meghatározzuk.
Orvosként és sportedzőként hitvallásom, hogy a Páciens önmaga tud a legtöbbet tenni saját gyógyulásáért, ehhez viszont próbálom a legtöbb szakmai segítséget hozzátenni.
Nagy örömömre szolgál, hogy megismertem egy munkájára rendkívül igényes gyógytornászt, Szauter Tímeát. Az általa végzett munkát szeretném kicsit bemutatni, hiszen eddigi saját tapasztalatom szerint a szakember által betanított gátizomtorna hatásosabbnak bizonyult, mint a kizárólag önállóan, leírások alapján tanult és végzett gyakorlatok.
A gyógytornász Kolléganő minden esetben előre egyeztetett időpontban, egyénileg foglalkozik a Páciensekkel, természetesen a téma intimitása és a gyakorlatok betanítását megelőző vizsgálat miatt.
Tímea is nagy hangsúlyt fektet a kórtörténet átbeszélésére, kedves, empatikus személyisége egy oldottabb, bizalmi kapcsolat kialakítását teszi lehetővé, mely nagy mértékben segíti az együttműködést, profizmusa és a téma iránti elhivatottsága pedig garancia az eredményességre.
Az első alkalom 60 perces, hiszen az anamnézis átbeszélése, kérdőív kitöltés mellett az alapvető fogalmakat is részletesen tisztázzák: inkontinencia, gátizom, cystokele, rectokele ,melyekre a szakorvosi vizsgálaton a rövidebb időtartam miatt nincs mindig lehetőség.
Az anamnézis felvétel és edukációs beszélgetés után következik az úgynevezett hüvelyi manuális (tapintásos) vizsgálat fekvő majd álló helyzetben. A gyógytornász ilyenkor tájékozódik az izmok épségéről, tónusáról, relaxációs képességről, kismedencei süllyedéses kórképek mértékéről.
Vizsgálatát követően a felmért állapotnak megfelelően a Páciens számára speciálisan összeállított gyakorlatok betanítása és gyakorlása következik. A cél, hogy otthoni környezetben a már önállóan végzett torna is helyesen történjen. A kontroll foglalkozások állapottól függően 2-3 hetente történnek, és
ezek már rövidebbek, kb. 30 percesek. Tímea tapasztalatai szerint mindössze 5 alkalom elegendő szokott lenni Pácienseinek a gyakorlatok helyes elsajátítására. A befektetett munka pedig meghozza gyümölcsét: az élethosszig végzett gátizomtorna segítségével egy jól működő gát mellé egy aktív izomfűzőt alakítunk ki. A vizeletürítéssel és vizelettartással kapcsolatos panaszok javulnak
vagy akár szűnnek, mely újra jó közérzetet és magabiztosságot nyújt a mindennapokhoz.
Keressék Szauter Tímeát, forduljanak hozzá bizalommal!
Elérhetőségek:
SamuFizio gyógytorna és masszázs magánrendelő
8200 Veszprém, Egyetem u. 7.
Időpontkérés:
+36-30/936-4968
Legutóbbi hozzászólások